MPN: AUDIA103U
Barcode: 9313601000845
    Austsaw - 103mm (4in) Diamond Blade Ultra Thin - 16mm Bore - Ultra Thin
    Product Code: AUDIA103U
    Technical Specifications
    Brand AUSTSAW
    Subcategory Ultra Thin
    Diameter (mm) 103
    Diameter (in) 4
    Kerf (mm) 1.2
    Bore (mm) 16
    RPM 15300
    Barcode 9313601000845
    Category Ultra Thin
    Weight (gr) 90.00
    Carton Quantity 50.00
    Order Quantity 1
    Diamond Blade Ultra Thin
    • Diameter: 103mm (4″)
    • Bore: 16mm
    • Kerf/Plate: 1.2mm
    • Ultra Thin
    • Max Speed: 15 000 RPM
    Designed for CUTTING
    • Ceramic(Pipes, Floor & Wall Tiles - Porcelain, Terracotta)
    • Rock/Stone(Granite, Limestone, Marble, Slate/Bluestone - soft, Sandstone)
    EXTREMEperformance
    The Austsaw Ultra Thin cutting blade has a higher diamond count than most leading brands. Only 1.2mm thin, this diamond cutting blade produces a smooth clean wet or dry cut. Purchase the Austsaw Ultra Thin circular saw blade and you will experience extreme cutting performance!