MPN: TBR1652016
Barcode: 9342386090819
    Austsaw Raider Timber Blade 165mm x 20 Bore x 16 T Thin Kerf
    Product Code: TBR1652016
    Key Features
    Clean, high quality cut
    Impact resistant brazing with high performance tooth bonding
    Hardened and tempered body for smooth straight cuts
    Thin kerf design with fast effortless cutting provides increased battery life on cordless saws
    Heavy duty plate built from the finest quality steel
    Technical Specifications
    Brand AUSTSAW
    Subcategory Raider Saw Blades
    Diameter (mm) 165
    Diameter (in) 6-1/2
    Kerf (mm) 2
    Bore (mm) 20
    Rake 20
    RPM 9250
    Teeth 16
    Barcode 9342386090819
    Category Raider Saw Blades
    Box Quantity 1.00
    Carton Quantity 25.00
    Order Quantity 1
    Unit Of Measure
    Box: 1
    Carton: 25
    • Size: 165mm / 6, 1/2″
    • Teeth: 16T
    • ATAF: 12 degrees
    • Rake: 20 degrees
    • Bore: 20mm
    • Kerf: 2.0mm